Evo kako da vrlo prosto izračunamo koliko smo daleko od mjesta gdje je udario grom

Foto izvor: Žena

Snažno nevrijeme propraćeno jakom olujom, kišom, grmljavinom i sijevanjem pogodilo je Srbiju i region, a društvene mreže obilaze apokaliptični prizori.. Jak vjetar nosi sve pred sobom, drveće se ruši na automobile, crni oblaci su se nadvili nad gradovima, na puno mjesta je nestalo struje, a ponegdje se od kiše ne vidi ni prst pred okom.

Naravno, najopasnije je tokom jake grmljavine obreti se napolju, a stručnjaci ističu da su posebno opasni veliki, ravni tereni ili blaga uzvišenja gdje ste vi na vrhu uzvišenja.

“Grom obično udara tamo gdje su riječni tokovi, jezera, gdje je teren natopljen vodom i gde imaju isparanje vode, tako da on obično tu pravi putanju. Naravno, to nije uvijek slučaj. Tu su i uzvišenja koja privlače gromove, odnosno pojavljuje se indukovano naelektrisanje na vrhovima tih objekata, ono je veće gustine i tu je električno polje veće tako da grom bira tu putanju koja ga vodi ka tom objektu”, objasnio je svojevremeno profesor Jovan Cvetić sa Elektrotehničkog fakulteta tokom gostovanja u Jutarnjem programu RTS-a.

Cvetić je objasnio i kako posle sijevanja možemo saznati gdje je i koliko udaljeno mjesto pražnjenja, prenosi RTS.

Jednostavno je ta računica. Otprilike tri sekunde treba zvuku groma da pređe rastojanje od jednog kilometra. Dakle, treba da odbrojite sekunde od trenutka kada vidite pražnjenje do trenutka kada ga čujete i pomnožite sa 350 metara. Znači tri sekunde jedan kilometar, ako je devet sekundi to je tri kilometra rastojanja”, naveo je profesor.

Izvor: Žena

Vaša ocjena:

0 / 5. 0

Najbolje ocjenjene

×