Simptomi i prirodno liječenje

Pakleni svrab posle opekotina od sunca

Foto izvor: Danas

Opekotine od sunca česte, a često prateći ih su blagi svrab i bol. Međutim, neki ljudi mogu doživjeti pakleni svrab nakon opekotina od sunca, što može postati prava noćna mora.

Opekotine od sunca često izazivaju neprijatan svrab i zatezanje kože.

Međutim, intenzitet svraba može varirati u zavisnosti od stepena crvenila kože, od blagog do teškog opekotinskog stanja.

Pakleni svrab je dubok, bolan i gotovo pulsirajući svrab koji se javlja jedan do tri dana nakon opekotina od sunca, obično u gornjem delu leđa i ramenima, objašnjava dermatolog Melisa Piliang sa jedne od vodećih klinika u Klivlendu.

Osobe koje pate od paklenog svraba opisuju ga kao osećaj ujedanja vatrenih mrava ispod kože ili nekontrolisani svrab koji, kada se češe, izaziva bolan osećaj. Simptomi dolaze u talasima i obično nestaju u roku od 48 sati.

Liječite opekotine od sunca prirodnim metodama

„Svako ko dobije opekotine od sunca može dobiti i pakleni svrab, ali čini se da je to češće kod osoba sa svijetlom puti i onih koji su bili na većim nadmorskim visinama gdje je sunčeva svjetlost intenzivnija, kao na primjer u planinskim područjima“, objašnjava dr Piliang.

Još uvijek nije potpuno jasno zašto se javlja pakleni svrab, ali moguće je da je to posledica oštećenja nervnih završetaka na mjestu opekotine, što izaziva pretjeranu reakciju.

Ljekari savjetuju da posjetite ljekara ako imate plikove na velikom dijelu tijela, groznicu, jezu, vrtoglavicu ili vrtoglavicu, ali većina slučajeva paklenog svraba može se liječiti kod kuće.

Evo nekoliko prijedloga dr. Pilianga za ublažavanje simptoma:

Koristite ibuprofen, aspirin ili naproksen protiv bola i upale.
Uzmite antihistaminik kao što je difenhidramin ili feksofenadin za smanjenje svraba.
Stavite peškir ili krpu natopljenu hladnom vodom na opekotinu radi ublažavanja bola i svraba.
Nanesite kremu sa 1% hidrokortizona protiv svraba. Izbjegavajte masti jer mogu izazvati toplotu.
Pokušajte da se okupate u kupki od ovsene kaše kako biste ublažili svrab kože.
Održavajte dobru hidrataciju jer opekotine od sunca isušuju vaše tijelo. Najbolje je piti vodu, ali sportski napitak sa elektrolitima može biti od pomoći.

Šta nikada ne smete raditi kada su opekotine u pitanju:

Nemojte češati opekotine jer to ne ublažava svrab, već ga često pogoršava. Češanje može stvoriti rane na koži koje su ulaz za bakterije i mogu dovesti do infekcije, upozorava dr. Piliang.

Bolje spriječiti nego liječiti:

Jedini način da spriječite pakleni svrab je izbjegavanje opekotina od sunca. Dr. Piliang preporučuje upotrebu krema za sunčanje širokog spektra sa SPF od najmanje 30 svaki put kada ste napolju. Širok spektar znači da štiti od UVA i UVB zraka. Takođe, potražite vodootporne kreme za sunčanje.

Važno je da redovno nanosite kremu, bez obzira da li je u obliku kreme, gela, spreja, štapića ili losiona. Takođe, nosite odjeću koja pruža zaštitu od sunca. Imajte na umu da čak i sa zaštitnom odjećom i dalje morate koristiti kremu za sunčanje na izloženoj koži.

Odeća sa UV zaštitom može zaštititi čak i bolje od kreme za sunčanje jer ne morate da je ponovo nanosite, kaže ona.

Steknite naviku da nanosite kremu za sunčanje svaki dan. Ovo može biti jednostavno kao lagana hidratantna krema sa dodatkom SPF-a nanesena na lice, zadnji deo šaka i grudi, područja koja su redovno izložena suncu.

Koristite zaštitni faktor i zimi, jer ultraljubičastog svetla uvek ima u izobilju. Ne dozvolite da vas oblačni dani zavaraju.

Oblaci nisu dobri filteri ultraljubičastog svjetla. Vidio sam ljude sa strašnim opekotinama od sunca koje su dobili po oblačnom danu, upozorava dr Piliang.

Izvor: Danas

Vaša ocjena:

0 / 5. 0

Slicne vijesti

Najbolje ocjenjene

×