Sedam savjeta kako sebi pomoći kod nadutosti, na prirodan način

Foto izvor: Azra

Nadutost, koju često prati osjećaj težine i napetosti u trbuhu te otečenost stomaka, jedna je od najčešćih probavnih smetnji koju redovno osjeća 15 do 30% ljudi. Obično se javlja nakon obroka, a njezino trajanje varira od jednog do nekoliko dana.

Obično se radi o pojačanoj proizvodnji gasova ili poremećaja mišića koji su dio rada probavnog sistema. Takođe, može biti znak intolerancije na hranu ili alergije na određene namirnice, te rezultata nepravilne prehrane kojoj svi ponekad pribjegavamo.

Ako i vi često osjećate nadutost možda griješite u malim stvarima koje vrlo lako možete promijeniti i tako spriječiti nelagodu. U nastavku saznajte kako si pomoći kod nadutosti stomaka i smanjiti je na prirodan način.

Konzumirajte hranu na pravilan način

Jeste li znali da brzim konzumiranjem obroka te razgovaranjem za vrijeme obroka možete progutati i velike količine zraka koje mogu izazvati nadutost? Dodatne količine zraka možete unijeti i žvakanjem guma za žvakanje i ispijanjem pića kroz slamčicu.

Ako ste ljubitelj gaziranih pića morate znati da se mjehurići ugljen dioksida otpuštaju u želucu i završavaju u crijevima što može dovesti do nadutosti.

Jedite manje, a češće

Nadutost se najčešće osjeća nakon obroka, a razlog je velika količina hrane konzumirana odjednom. U ovom slučaju nadutosti se možete riješiti vrlo lako tako što ćete smanjiti količinu konzumirane hrane po obroku, a povećati broj obroka u danu.

Osim toga, može pomoći i duže žvakanje hrane kojim ćete smanjiti i količinu vazduha koji progutate tokom obroka. Time konzumiranje hrane postaje duži proces, smanjuje se količina unesene hrane, a time i osjećaj nadutosti.

Osjećaj nadutosti nakon obilnog obroka kod onih sklonih nadutosti može biti i subjektivan osjećaj kojeg se možete riješiti unosom manjih količina hrane.

Uzmite probiotike za svaki dan

Crijeva su dom pretežno dobrih, ali i ponekih loših bakterija koje proizvode plinove koji mogu dovesti do nadutosti. Istraživanja pokazuju da konzumiranjem fermentirane hrane poput kupusa ili kefira ili unosom dodatnih količina dobrih bakterija u obliku aktivnih probiotika, možemo smanjiti proizvodnju plinova, a time i nadutost.

Osim što mogu pomoći kod nadutosti, probiotici imaju niz korisnih učinaka na zdravlje crijeva i generalno imuniteta. Pomažu kod zatvora koji posljedično, takođe, može dovesti do nadutosti, te su korisni kao podrška imunitetu.

Riješite problem zatvora

Ako patite od zatvora vrlo vjerojatno ste se susreli i s nadutošću. Pokušajte u prehranu uvrstiti što više namirnica bogatih netopivim vlaknima poput cjelih žitarica, lana, smeđe riže i brokule. No, uvedite ih u prehranu oprezno i postepeno jer biste mogli postići kontraefekt. Naime, veći udio vlakna bi u nekim situacijama mogao dodatno pridonijeti nadutosti i pojavi plinova.

Uz konzumaciju namirnica bogatih vlaknima svakako pojačajte i unos vode i redovitu fizičku aktivnost.

Ovdje će pomoći i aktivni probiotik bogat sojevima dobrih bakterija koje ciljano utječu protiv zatvora.

Provjerite jeste li intolerantni ili alergični na neku namirnicu

Alergija na hranu i intolerancija na hranu manifestira se u obliku nadutosti, plinova i težine u želucu. Neki od najčešćih alergena koji mogu izazvati alergiju ili intoleranciju na hranu su:

Ako sumnjate na alergiju posjetite liječnika koji će vas uputiti na testiranje kako bi se točno utvrdilo na šta ste alergični.

Izbjegavajte hranu koja uzrokuje nadutost

Neke namirnice mogu izazvati pojačanu proizvodnju plinova u crijevima što dovodi i do pojave nadutosti.  Riječ je o mahunarkama kao što su pasulj, leća, slanutak, mahune, ali i o određenim vrstama žitarica. Osvijestite koje ste namirnice konzumirali kada primijetite pojačanu nadutost, te ih izbjegavajte konzumirati.

Osim toga i masna hrana može pojačati nadutost jer može usporiti probavu i smanjiti redovito pražnjenje crijeva. Reducirajte je, a prehranu bazirajte na mediteranskim receptima s manjim udjelom masti.

Pokušajte smanjiti simptome IBS-a

Jeste li znali da je sindrom iritabilnog crijeva jedan od najčešćih probavnih smetnji? No, iako je raširen, još nije poznato koji je njegov glavni uzrok.

Neki smatraju da stres i užurbani način života mogu dovesti do pojave sindroma iritabilnog crijeva kod kojeg je jedan od glavnih simptoma upravo nadutost. Osim toga uključuje i nelagodu u stomaku, zatvor, proljev ili bolove.

Kod sindroma IBS-a preporučuje se smanjiti unos namirnica pod imenom FODMAP za koje se smatra da mogu pojačati simptome. Neke od namirnica koje se preporučuje izbjegavati su: luk, jabuke, grašak, pšenica, kupus, karfiol, luk, lubenica i druge.

Izvor: Azra

Vaša ocjena:

0 / 5. 0

Slicne vijesti

Najbolje ocjenjene

×