Najčešći razlozi svakodnevne zaboravnosti

Izvor: Freepik

​Svi bismo željeli da nam mozak uvijek radi besprijekorno, da s lakoćom artikulišemo misli i brzo razmišljamo. Ali neki dani jednostavno nisu takvi. Znamo što smo radili na današnji dan prije nekoliko godina, a ne možemo se sjetiti gdje su završili ključevi koje smo veče prije ostavili u autu.

Svako ima barem jednu takvu situaciju u kojoj ga je mozak “izdao”. Slično je i s rernom za koju katkad nismo sigurni jesmo li je isključili. Ako si ponekad zaboravljiv, u većini slučajeva nemaš razloga za brigu. Zaboravljaš li gdje si nešto ostavio ili po šta si krenuo, rijetko je znak nekog ozbiljnog zdravstvenog stanja. Tijelo ti vjerovatno poručuje da trebaš malo zastati i promijeniti neke navike.

Druga je stvar ako nisi siguran zašto si uopšte negdje krenuo ili kako si završio na nekoj lokaciji. Tada se svakako trebaš javiti ljekaru. Ipak, nas danas zanimaju uzroci ove sitne, gotovo svima poznate zaboravljivosti. Nekoliko je najčešćih uzroka te pojave, a izdvajamo ih u nastavku.

Stres

Dugotrajna izloženost stresu utiče na tvoje fizičko i psihičko zdravlje. Povišeni kortizol (hormon stresa) nepovoljno utiče na sposobnost pohranjivanja novih stvari. Ignorišeš li sitnu zaboravljivost te zaboraviš na dane odmora, mnogo bi ti riječi i misli moglo ostati na vrhu jezika. Vožnja postaje zamarajuća, a sve je teže simultano obavljati više poslova.

Manjak sna

Neispavanost često dolazi u kombinaciji sa stresom. Raspolažeš gomilom informacija i glava ti je “raštrkana” na više strana. Proživljavaš li dugo takav stresan period, postaće ti se sve teže fokusirati i dugoročno pamtiti. Upravo ti kvalitetan noćni odmor pomaže u čuvanju novih informacija i procesuiranju. Kad san izostane, naš mozak sve teže pamti. Otuda zaboravljivost.

Manjak hranjivih supstanci

Vitamin B12, željezo i ostale hranjive supstance neophodne su za normalno funkcionisanje i dobro pamćenje. Postaješ li zaboravan, moguće je da ti nedostaje hranjivih supstanci. Medicinska studija otprije tri godine pokazala je da su oni s dovoljno vitamina B12 postizali bolje rezultate na kognitivnim testovima. Uz to, mlade žene kojima je manjkalo željeza postigle su lošije rezultate. Prema toj studiji, dovoljno snabdijevanje željezom moglo bi poboljšati tvoje pamćenja pet do sedam puta. Konsultujte se s ljekarom i opremite se hranjivim tvarima – to je naročito važno u ovo zimsko vrijeme.

Problematična štitnjača

Štitnjača je žlijezda koja proizvodi hormone koji kontrolišu mnoge tjelesne procese. Ako ti je rad štitnjače usporen, to bi se moglo odraziti na tvoje pamćenje. Da bi provjerila je li štitnjača glavni “krivac” tvoje zaboravljivosti nužno se javiti ljekaru, a usporenu štitnjaču mogao bi odati kroničan umor, netolerancija na hladnoću, ali i suva koža.

Menopauza

Većini žena u perimenopauzi (periodu prije zadnje menstruacije) poznati su valunzi i promjene raspoloženja, ali i zaboravljivost može biti posljedica (peri)menopauze. Sve se, ukratko, događa jer se mozak navikava kako funkcionisati s manje estrogena nego ranije, prenosi “Žena.net”.

Izvor: Nezavisne novine

Vaša ocjena:

0 / 5. 0

Slicne vijesti

Najbolje ocjenjene

×