Najbolji recept za domaće krofne koji se nasleđuje generacijama
Krofne obožavamo u svim varijantama – punjene džemom ili čokoladom, prazne i pošećerene, bez šećera, sa vanilom…
One su poslastica koje nas najčešće podsjećaju na djetinjstvo, a recept obično i nasleđujemo od mame ili bake.
Ako ste se uželjeli domaćih krofni, Zadovoljna donosi recept s kojim ne možete pogrešiti i koji će se i u vašoj porodici prenositi dalje generacijama.
Sastojci:
- 500 g glatkog brašna + brašno za valjanje tijesta
- 2 jaja
- 1 kocka svježeg kvasca (40 g)
- 50 g šećera + 1 mala kašika za kvasac
- 80 g maslaca
- 2 dl toplog mlijeka + 3 velike kašike za kvasac
- 1 dl kisele pavlake
- 4 velike kašike ruma
- prstohvat soli
- 1 litar ulja za prženje
- šećer u prahu za posipanje
- džem po želji za punjenje
Priprema:
1. Jednu malu kašiku šećera i tri velike kašike mlijeka pomiješajte u posudi i lagano zagrijte. Izmrvite kvasac u mlaku mješavinu mlijeka i šećera pa dobro promiješajte kašikom dok se kvasac ne otopi. Zatim pospite jednom velikom kašikom glatkog brašna i ostavite kvasac da se diže.
2. U veliku posudu sipajte brašno. Poželjno je da bude prostrana jer će se tijesto dizati u njoj. Napravite rupicu u brašnu pa u nju stavite dignuti kvasac. Varjačom ga umiješajte u brašno, a ako želite, nakon toga tijesto možete obrađivati i mikserom.
Nakon što ste umiješali kvasac, u smjesu dodajte mlako mlijeko, otopljeni maslac (takođe mlak), kiselu pavlaku sobne temperature, jaja, rum, šećer i prstohvat soli.
3. Mikserom (ili ručno varjačom) dobro sjedinite sve sastojke. Smjesa mora biti glatka i sjajna. Zatim pokrijte posudu krpom i ostavite testo na toplom da se diže sat vremena.
4. Nakon dizanja istresite tijesto na pobrašnjenu površinu. Zatim brašnom pospite i gornji dio. Razvijte tijesto pobrašnjenom oklagijom na debljinu od otprilike 1,5 centimetar.
Oštri okrugli kalup (prečnika po želji, u zavisnosti od toga da li želite velike ili male krofne) ili čašu tankih ivica umočite u brašno pa izrezujte okrugle oblike. Ostavite ih da se dižu 30 minuta.
5. U veliki i duboki tiganj ili šerpu ulijte litar ulja. Zagrijte ulje na visokoj temperaturi, a potom smanjite temperaturu na srednju jačinu. Pažljivo spuštajte okrugle komade tijesta na vruće ulje. Kada stavite tijesto u ulje, pokrijte tiganj poklopcem.
Kada je prva strana pečena (mora biti zlatne boje), lagano viljuško ili drvenom varjačom okrenite krofnu na drugu stranu i tu stranu pecite bez poklapanja. Prilikom pečenja nemojte previše dirati krofne u ulju jer ćete tako izgubiti svijetli obruč.
6. Krofne pažljivo vadite iz ulja i stavljajte ih jednu pored druge (nikako jednu na drugu) na tacnu obloženu papirnatim ubrusima koji će upiti višak masnoće. Kada se krofne ohlade, pospite ih šećerom u prahu.
Savjeti:
Ako želite puniti krofne, odaberite džem ili drugo punjenje po želji. Ubacite ga u poslastičarski špric ili vrećicu s dužim uskim nastavkom. Nastavak zatim zabodite u krofnu i napunite je.
Ako imate domaći neprskani limun ili pomorandžu, narendajte koricu u smjesu prilikom izrade tijesta jer će ona dati posebnu aromu krofnama.
Obvezno ispecite i male ostatke tijesta nastalog prilikom rezanja okruglih oblika jer će i oni biti fini zalogaj.
Umjesto u ulju krofne možete pržiti na svinjskoj masti ili drugom obliku masnoće pogodnom za prženje.
Izvor: Nezavisne novine
Slicne vijesti
Manastirska slatka pita
Prijedlog za doručak
Posna pica sa karamelizovanim pečurkama i lukom
Veganski “bang-bang” brokoli
Ovo je bio omiljeni doručak u Jugoslaviji u vrijeme posta
Slana torta sa kukuruznim brašnom i sirom
Posna reforma
Posan, a topi se u ustima
Trostruki užitak
Giros na srpski način
Najbolje ocjenjene
Anticipatorna anksioznost