Brza ljetnja jela

Lagani ljetnji recepti za najtoplije dane

FOTO izvor : LupoMarshall

Kako temperature rastu i sunce sve nemilosrdnije prži, tako najradije izbjegavamo da provodimo vrijeme u kuhinji, pored šporeta. Dugi topli dani traže ​ljetnja jela, ​a krčkanja, dinstanja i pečenje u rerni ostavljamo za zimsku idilu.

Tokom ljeta nam se jede nešto osvježavajuće, sočno, hrskavo i neobavezujuće. Ishrana ljeti ​se bazira na mnogo povrća i voća, ribi, laganom bijelom mesu, kao i drugim namirnicama koje se lako kombinuju u ​brza ljetna jela ​poput salata, pasti, potaža.

Najbolji ljetnji recepti nam omogućuju da ceo ručak bude gotov za pola sata, a da ukusne sastojke samo istaknemo pravom kombinacijom i brzom pripremom.

Ishrana ljeti – evo šta je tokom ljeta potrebno organizmu

Važno je da unosimo one namirnice koje su organizmu najpotrebnije u datom trenutku. Sezonsko voće i povrće sadrži vitamine, minerale i nutrijente koji su nam neophodni za održavanje imunog sistema, hidriranje, zdravu kožu i kosu. Više o važnosti povrća u ishrani čitajte u tekstu ​posvećenom značaju povrća.

Lagani ljetnji recepti ​kao i ​ishrana ljeti ​uopšte, treba da obiluju hrskavim zelenim povrćem poput paprike, krastavca, tikvica, sočnog paradajza, izdašnog zdravog spanaća i blitve, kao pikantnog plavog patlidžana.

Uz pravu kombinaciju sa svježim ili suvim začinima poput bosiljka, peršuna, majčine dušice, nešto posnije piletine, ribe ili morskih plodova, ​ljetnji obroci postaju prava gozba! I to ne samo za naša čula, već i za naše tijelo, koje tako dobija preko potrebne vitamine, likopen, antioksidanse, proteine.

Ne zaboravite da se voda unosi ne samo kao piće, već dobrim delom i preko hrane koju konzumiramo. Lubenice i dinje su pravo ljetnje voće koje u svom slatkom soku sadrži likopen koji nas štiti – od sunca.

Bobičasto voće je prava poslastica sa niskim sadržajem šećera, koje nam daje mnogo vitamina C, a kajsije i breskve su odličan izvor betakarotena i magnezijuma.

Svo povrće, a pogotovo voće, u svježem stanju sadrži značajnu količinu vode. Najbolje je upravo ga tako i jesti, hidrirati se i iskoristiti svu hranljivost u izvornom obliku. Više o napicima koje možete spremati od povrća i voća čitajte u tekstu o ​letnjoj detoksikaciji.

Lagani ljetnji recepti za gastronomski užitak

Iako je ljeto sezona tokom koje nema potrebe da opterećujemo stomak, to ne znači da ne želimo da uživamo u pravim gastronomskim poslasticama, slasnim zalogajima i zavodljivim aromama.

Lagani ljetnji recepti ​su zasitni iako ne moraju da sadrže teške, kalorične namirnice koje zahtijevaju i dugu pripremu. Pikantnost možete dobiti i iz svježih očuvanih ukusa povrća, zanimljive kombinacije začina, zdravih ulja.

Grilovanjem ili barenjem se brzo obradi piletina, riba, morski plodovi, tako da su svi ukusi i teksture očuvani. ​Električni gril​ kao i ​gril tiganj​ će vam tu biti od velike pomoći.

Potaž je tako jednostavan način da unesete dosta povrća u samo jednom tanjiru ukusne čorbe, bilo da je topao ili hladan.

Brzi letnji recepti ​su prilagodljivi, uvijek možete da ih kombinujete od dostupnih namirnica ili prema svom ukusu. Nema razloga da se ne okušaju i početnici, jer ​ljetnji recepti predstavljaju igru ukusa, boja i zadovoljstva! Evo nekoliko prijedloga za ljetnju gozbu.

#1 Tuna salata – osvježavajuća salata sa tunom

Salata sa tunjevinom ​je jedna od najčešćih izbora brzog jela. Bilo da se radi o ručku, večeri ili čak obroku za ponijeti, tu je sve što nam je potrebno.

Uvijek možete da je iskombinujete sa povrćem, salatom koja se nađe u frižideru. ​Tuna salata ​je uvijek najbolja svježa, sa što manje ulja i teških preliva. Ne bi trebalo da dugo stoji, čak ni u frižideru. Naravno, možete je napraviti i sa nekom drugom vrstom konzervirane ribe po ukusu, a ​salata sa tunom ​je bazični recept.

Sastojci:

Priprema:

Isjeckati luk sitno, preko njega bez miješanja dodati tunjevinu i ravnomjerno rasporediti. Preko tunjevine staviti sitno isjeckan peršun ili drugu vrstu zeleniša. Paradajz isjeckati na kockice preko peršuna. Masline isjeći na kolutiće i pobacati po paradajzu. Preko paradajza nasjeći papriku na kockice.

Salata je najbolja kad odstoji u poklopljenoj ​posudi​, oko pola sata u frižideru. Oštri, kvalitetni ​noževi​ će umnogome ubrzati sjeckanje povrća, bez gnječenja.

#2 Pileća salata – recept za pileću salatu

Piletina je meso koje najčešće koristimo u jelima – svi je rado jedu, a brzo i lako se sprema. Ljeti preskačemo prženu ili pohovanu veziju, ali tu su grilovana i obarena piletina, kao i piletina kao salata​, za cijeli obrok ili dio obroka uz povrće.

Pileća salata ​je omiljena u kombinaciji sa tjesteninom, pirinčem, barenim ili svježim povrćem. Cezar salata je najpoznatiji ​recept za pileću salatu​ koju obožavamo. Ipak, sve ove kombinacije najčešće podrazumijevaju i prelive od majoneza ili pavlake, dodatke poput pržene slanine ili rendani punomasni sir.

Salata od piletine ​može da bude pravo zadovoljstvo bogatog ukusa i bez ovih kaloričnih namirnica. Najbrže je meso grilovati, a tu će vam odabir pravog ​kućnog aparata​ poput ​električnog roštilja, ​omogućiti da imate ukus piletine sa žara, u kućnim uslovima.

Sastojci:

Priprema:

Grčki jogurt začiniti solju, biberom i na vrh noža bijelog luka u granulama, izrendati koricu od cijelog limuna i dodati sok od polovine limuna, postupno, po ukusu.

Dodati polovinu količine sitno isjeckanog peršuna ili mirođije i sitno iseckanu piletinu, koju ste ispekli na ​grilu​. Sve dobro promiješati.

Izrendati na krupno rende krastavac, ocediti rukom od soka i dodati u mješavinu, a zatim i čija sjemenke, pa dobro promiješati, bez gnječenja. Posuti odozgo ostatkom peršuna ili mirođije i pečenim susamom.

Salata je najbolja kad odstoji u frižideru barem 2 sata.

#3 Krem čorba – potaž od povrća kao savršeno ljetnje jelo

Od malena znamo da su supe i čorbe možda i najzdravija jela.

Krem čorba ​može biti i cijeliobrok, sit, ukusan sa kompletnom količinom dnevnih potreba povrća. Posebno je zgodno što ovako jedemo i ono povrće koje baš i ne volimo.

Potaž od povrća ​se sprema brzo i od jedne vrste povrća, poput krompira, spanaća, blitve ili bundeve.

Ovaj ​krem čorba recept ​kombinujte od svog sezonskog povrća, slobodno i sa različitim vrstama pečuraka, kukuruzom, bundevom.

Ne postoji netačan ​potaž recept – ​gustinu i ukus birate vi. Šaka pirinča pri kuvanju zgusnuće čorbu, a dodavanje vode ili mleka je razrijedi.

Ljeti možete spremati i ​potaž ​kao hladnu čorbu, za sjajno osvježenje.

Sastojci:

Priprema:

Sitno isjeckajte luk i praziluk na kolutiće i propržite na ugrijanom maslinovom ulju. Posolite, začinite biberom i kurkumom ili karijem. Dodajte karfiol, brokoli u cvjeticima, mrkvu isjeckanu na kolutiće. Sve kratko prodinstajte, da povrće upije sokove i začine.

Nalijte sa oko 500 ml vruće vode. Kuvajte dok povrće potpuno ne omekša, do raspadanja. Sve izmiksajte ​štapnim mikserom​, dodajte soli ili začina po ukusu. Gotovu čorbu, pospite sjeckanim peršunom i servirajte uz kašiku grčkog jogurta.

Izvor: Lupo Marshall

Vaša ocjena:

5 / 5. 1

Slicne vijesti

Najbolje ocjenjene

×