Da li je fluorid iz paste za zube štetan?
Fluorid, redukovani oblik fluora, je glavni sastojak kojim se stomatolozi služe, a ujedno se i nalazi u kaladontu. Međutim, njegova primjena je postala fokus već nekoliko godina jer jedni tvrde da je štetan, dok druga strana kaže da je dobar za zdravlje. Zato prenosimo informacije koje treba da znate o fluoridu.
Šta je fluorid?
Fluorid je element koji se prirodno nalazi u rekama, jezerima i okeanima, kao i u nekim namirnicama i pićima, prema Američkom udruženju stomatologa (ADA). Fluorid je poznat kao “prirodni borac protiv karijesa” i često se dodaje stomatološkim proizvodima, uključujući pastu za zube, kako bi zaštitio zube od karijesa. On pomaže u jačanju zuba, kaže Rebeka Henderson, vanredni profesor na Stomatološkom koledžu Državnog univerziteta u Ohaju.
“Zubi, kao i kosti u tijelu, sastoje se od minerala, prvenstveno od kalcijuma i fosfata. Kada neko ima karijes, bakterije se hrane rafinisanim ugljenim hidratima koje jedete i proizvode kiseli nusproizvod u ustima. Ova kiselina uklanja minerale iz zuba, razbijajući slojeve strukture zuba i na kraju dovodi do rupe ili šupljine na njegovoj površini. Fluorid pomaže da se ojačaju površine zuba vraćajući i čuvajući izgubljene minerale u zubu, sprečavajući stvaranje karijesa”, kaže Henderson.
Može li fluorid da bude štetan?
Prema riječima stručnjaka, fluorid je koristan, piše “Yahoo”.
Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), smatra se “jednom od 10 velikih dostignuća javnog zdravlja 20. veka” zahvaljujući sposobnosti da spriječi karijes.
Međutim, previše fluorida može izazvati fluorozu koja se manifestuje kao bijele pruge ili bijele mrlje na gleđi.
Da li neko treba da izbjegava fluorid?
Preporuka je da fluorid izbjegavaju bebe mlađe od šest mjeseci jer upotreba fluorisane vode može povećati rizik od blage fluoroze. Za djecu mlađu od dvije godine treba konsultovati ljekara ili stomatologa o upotrebi fluorisane paste za zube. Ako niste sigurni o vašim potrebama za fluoridom, vrijedi se obratiti stomatologu za personalizovane preporuke, prenosi ona.rs.
Izvor: Nezavisne novine
Slicne vijesti
Zašto su zabranjene crne plombe?
Ovo su najbolji savjeti da pravilno perete zube ako imate fiksnu protezu
Oralna higijena nije samo pranje zuba
2 simptoma su alarm za stomatologa
Nekoliko sajveta kako da ublažite bolove
Kako se pravilno čisti četkica za zube?
Šta su umnjaci, da li ih treba ukloniti i zašto ih neki nemaju?
Koje je najštetnije alkoholno piće?
Zubarka otkriva koje namirnice nikad ne daje djeci
Najbolje ocjenjene
Anticipatorna anksioznost