Kako da brzo i lako ukiselite kupus u tegli
Kiseli kupus je savršena zimska salata, a iako se u marketima može pronaći u glavicama, ribanac, pa i samo listovi istog za sarmu, domaći je mnogo ukusniji.
Budući da mnogi ljudi danas nemaju mogućnost da prave velike količine odjednom, skladište burad i odlažu kupus u podrume, kišeljenje kupusa je moguće izvesti i u stanu, u manjim količinama.
Za ovakav poduhvat nisu vam potrebni specijalni sudovi, niti vještine, sve što vam treba su čiste tegle i malo dobre volje.
Za tri do četiri dana imaćete na stolu ukusni ribanac.
Potrebno je:
- 1 srednja glavica svježeg zelenog kupusa (do 1,5 kg)
- velika staklena tegla
- 1,5 kašika soli
- 1 kašika kima
- 1 veća tegla ili više manjih
- kamen za pritiskanje kupusa
Priprema:
Teglu dobro operite deterdžentom i toplom vodom, isperite i osušite. Kupus očistite od spoljnih listova, tvrde unutrašnjosti pa ga izrendajte ili isjecite na tanka rezanca.
Izrendani kupus stavite u veću činiju i pospite so. Kupus pritiskajte i miješajte rukama, kako bi doprla sa svih strana. Ovaj proces traje oko pet minuta.
Ukoliko želite, pospite i kim, pa ponovo sve izmiješajte.
Kupus stavljajte u teglu postepeno, pa između svakog sipanja dobro pritisnite rukama, praktično ga zbijte i utisnite ka dnu.
Na vrh stavite čist, oprani kamen, koji će kupus sprečavati da ispliva kada se u tegli pojavi tečnost. Važno je da sve vrijeme fermentacije on bude potopljen.
Teglu prekrijte čistom krpom i stavite gumicu, kako krpa ne bi spala. Na ovaj način omogućavate protok vazduha i sprečavate upadanje prašine i insekata.
Na svakih nekoliko sati kamenom pritisnite kupus. Tegla treba da bude na tamnom i hladnom mjestu, u prostoriji gde temperatura ne prelazi više 23 stepena. Budući da je ovo manja količina, kroz tri dana kupus bi trebalo da bude taman kiseo.
Poslije tog vremena, uklonite teg i stavite poklopac na teglu, onda je prebacite u frižider. Dok se kupus kiseli, na vrhu ćete primjetiti bijelu pjenu ili skramu, što je znak da ste uspjeli.
Ovako ukišeljen kupus u frižideru može opstati minimum dva mjeseca, a po mirisu i ukusu ćete znati da je dobar za korišćenje, prenosi Krstarica.
Izvor: Nezavisne novine
Slicne vijesti
Manastirska slatka pita
Prijedlog za doručak
Posna pica sa karamelizovanim pečurkama i lukom
Veganski “bang-bang” brokoli
Ovo je bio omiljeni doručak u Jugoslaviji u vrijeme posta
Slana torta sa kukuruznim brašnom i sirom
Posna reforma
Posan, a topi se u ustima
Trostruki užitak
Giros na srpski način
Najbolje ocjenjene
Anticipatorna anksioznost