Kako pripremiti bejgl, sočno pecivo idealno za sendviče
Iako je na istoku Evrope puno sličnih vrsta peciva, pecivo naziva bejgl je postiglo najveću popularnost dolaskom u Veliku Britaniju te “preskakanjem” okeana.
Naime, bejgl su u Sjedinjene Američke Države iz Poljske prenijeli jevrejski useljenici, a kada su ga početkom devedesetih godina počeli prodavati kao sendvič, s raznim punjenjima, popularnost mu se nezaustavljivo proširila Amerikom i Kanadom te Evropom.
Razlog zašto su baš Jevreji početkom 17. vijeka prisvojili i proizvodili bejgl gdje god su se selili ima korijene u njihovom običaju proslave Šabata. Kako se na Šabat ne radi, tijesto za bejgl bi se pripremilo dan ranije i ostavilo na hladnom mjestu da se polako diže i više od 12 sati. Završetkom Šabata bi se tijesto oblikovalo u tipični okrugli oblik s rupom u sredini, kuvalo i odmah peklo, što mu je davalo prednost nad drugim vrstama hljeba ili peciva.
Brojne su legende o nastanku bejgla, sočnog peciva sa hrskavom koricom, od pekara koji odaje poštu poljskom kralju i njemačke riječi za potkovicu (jer je kralj bio izuzetan konjanik), preko praktičnih razloga, gdje rupa u sredini omogućava jednostavno nošenje više peciva na dugom štapu, do jidiš i njemačke riječi bügel – kako se referisalo na veknu hljeba.
Najjednostavniji je bejgl poslužen sa maslacem ili sirnim namazom, ali koriste se i drugi razni namazi ili premazi koji uz dodatak povrća te glavnog sastojka, odnosno dimljenog lososa, slanine, šunke ili ćurećih prsa, čine ukusan i obilan obrok u obliku sendviča.
Recept
Sastojci:
- 300 ml tople vode
- 50 g margarina
- 600 g brašna
- kesica suvog kvasca
- 1 kašičica šećera
- 1 kašičica soli
- Voda za kuvanje:
- 2 kašike šećera
- 1 litar vode
- 1 kesica sode
- susam za posipanje
Priprema:
U mlaku vodu sipajte šećer i kvasac i ostavite da se aktivira. Kada se kvasac aktivira u posudu za miješanje sipajte aktivirani kvasac, brašno pomiješano sa solju, otopljeni margarin, te zamijestite tijesto. Dobijeno tijesto ostavite na toplom da se udvostruči, a zatim ga podijelite na osam dijelova i napravite loptice. Svaku lopticu probušite prstom i vrtite tijesto oko prsta dok ne dobijete malo veći krug u sredini. Zatim šećer i sodu stavite u vodu i pustiti da lagano vri, te u nju ubacujte jedan po jedan bejgl i ostavite da se kuva jedan minut. Kuvane bejgle kada ih izvadite iz vode ređajte na pleh i svaki pospite susamom. Pecite ih u rerni zagrijanoj na 180 stepeni dok ne porumene.
Izvor: Nezavisne novine
Slicne vijesti
Manastirska slatka pita
Prijedlog za doručak
Posna pica sa karamelizovanim pečurkama i lukom
Veganski “bang-bang” brokoli
Ovo je bio omiljeni doručak u Jugoslaviji u vrijeme posta
Slana torta sa kukuruznim brašnom i sirom
Posna reforma
Posan, a topi se u ustima
Trostruki užitak
Giros na srpski način
Najbolje ocjenjene
Anticipatorna anksioznost