Da li sunčanje kroz staklo stvara vitamin D

Izvor: Pexels

Vitamin D je ključan za održavanje zdravlja kostiju i imunog sistema, a naše tijelo ga prirodno proizvodi kada je izloženo sunčevim zracima. Međutim, postoji jedna zanimljiva činjenica o kojoj mnogi nisu svjesni: sunčevi zraci koji prolaze kroz staklo ne mogu da doprinesu stvaranju vitamina D u koži.

Kada UVB zraci sunčeve svjetlosti direktno pogode kožu, oni pokreću hemijski proces koji pretvara 7-dehidroholesterol u pre-vitamin D3, a zatim u vitamin D3. Ovaj proces se odvija u epidermisu, gornjem sloju kože. Vitamin D3 se zatim transportuje do jetre i bubrega gdje se pretvara u svoj aktivni oblik, kalcitriol, koji tijelo može da koristi.

Obično staklo, kao što su prozori u domovima i na automobilima, međutim, apsorbuje UVB zrake i sprečava ih da dopru do kože. To znači da, iako možemo osjetiti toplotu sunca kroz prozor, nećemo dobiti korist od stvaranja vitamina D. 

UVA zraci, koji takođe prolaze kroz staklo, ne doprinose sintezi vitamina D, ali mogu da uzrokuju oštećenje kože i povećaju rizik od raka kože.

Zbog toga je važno provoditi vrijeme napolju, izloženi direktnoj sunčevoj svjetlosti, kako bi se obezbijedila adekvatna proizvodnja vitamina D. Preporučuje se izlaganje kože sunčevim zracima bez zaštite od sunca 10 do 15 minuta, nekoliko puta nedjeljno, u zavisnosti od tipa kože, geografske lokacije i godišnjeg doba, prenosi “Politikin magazin”.

U slučajevima kada direktna izloženost suncu nije moguća, kao što je tokom zimskih mjeseci ili kod ljudi koji provode mnogo vremena u zatvorenom prostoru, važno je razmotriti druge izvore vitamina D. To uključuje hranu bogatu vitaminom D, kao što su masna riba, jaja i obogaćeni mliječni proizvodi, kao i uzimanje suplemenata vitamina D.

Izvor: Nezavisne novine

Vaša ocjena:

0 / 5. 0

Slicne vijesti

Najbolje ocjenjene

×