Koje greške pravimo kad kuvamo mrkvu

Praznici su prošli i sezona je bogatih supa od povrća u koje kao jednu od osnovnih namirnica stavljamo i mrkvu. Međutim, mnogima se desi da, nakon što je skuvaju, ne bude toliko slatka kako priželjkujemo i kako smo navikli u, recimo, maminim jelima. Ako se to i vama dešava, možda pravite ovu grešku.
Mnogi mrkvu prije kuvanja, kao i ostalo korenasto povrće, prije konzumacije oljušte. Ali pitanje je da li je to ispravno. Neki će reći da je taj postupak obavezan, dok se drugi nikako neće složiti. Odgovor je tačan u oba slučaja, ali to će, naravno, uticati na njen ukus.
Da bi mrkva zadržala svoj karakterističan sladak ukus nije je potrebno ljuštiti. Sasvim dovoljno će biti da je dobro očetkate da se skinu ostaci zemlje u kojoj je rasla i da se potom dobro opere prije nego što je izrendamo, isječemo ili cijelu kuvamo ili pečemo. Kora mrkve nije tako debela kao kod krompira, buče ili cvekle pa njeno ljuštenje nije neophodno iako su vas možda tako učili ili ste mislili da je ispravno.
Pitate se sada da li je to i higijenski, odnosno zdravstveno ispravno? Ne morate brinuti, termička obrada namirnica, pa tako i mrkve u jelu koje kuvate ili pečete, “odradiće” svoje, pogotovo ako ste je prethodno dobro očetkali i oprali.
Ne preporučuje se da se guli kora ove namirnice bogate beta karotenom zato što sadrži još neke hranjive supstance. To su prije svega vitamini K, C i E te B grupacije, ali i folna kiselina, fosfor, kalijum, mangan i molibden. Šargarepa, koja osim u narandžastoj, dolazi i u žutoj, ljubičastoj, crnoj i crvenoj boji, takođe obiluje vrijednim antioksidansima – karotenoidima, hidroksicinamičnim kiselinama i antocijaninima.
Zato sljedeći put kada krenete da ljuštite mrkvu dva puta razmislite da li to zaista želite da učinite. Možda će vam oljuštena izgledati ljepše, ali upravo je kora ta koja joj daje ukus koji priželjkujemo (i vitamine i minerale koje su nam potrebni).
Jedina situacija u kuvanju kod koje se preporučuje da oljuštite mrkvu jeste kada je kuvate na pari. Kora mrkve kod takve pripreme može biti žilava, suva i neprivlačna za žvakanje, piše Jutarnji.hr.
Izvor: Nezavisne novine
Slicne vijesti

Manastirska slatka pita

Prijedlog za doručak
Posna pica sa karamelizovanim pečurkama i lukom

Veganski “bang-bang” brokoli

Kada treba izbjegavati jesti jabuke

Ovo je hrana koja smanjuje holesterol

Ovo je bio omiljeni doručak u Jugoslaviji u vrijeme posta

Slana torta sa kukuruznim brašnom i sirom

Posna reforma
Najbolje ocjenjene

Anticipatorna anksioznost
Fizička aktivnost i meditacija ublažavaju strah od straha

Izdvajamo četiri neodoljiva napitka pomoću kojih ćete se riješiti nadutosti

Do kada treba raskititi jelku i kako je spakovati za narednu godinu?

Mat ruževi se vraćaju u modu

Zašto djeca pri rođenju najčešće imaju plave oči?

Modne greške koje svi pravimo

Iskoristite stari hljeb, doručak će biti spreman za 10 minuta
