Šta da radite ako vam je teško u stomaku

Nutricionista otkriva deset obaveznih stvari poslije praznika!

Izvor: Pexels

Prejedanje može da izazove osjećaj težine u stomaku, konstantnu nadutost i tromost, a nutricionista otkriva šta može da vam pomogne.

Novogodišnji i božićni praznici učinili su svoje – dali smo sebi oduška i jeli možda i više nego što je potrebno. Teška hrana u kombinaciji sa poslasticama, alkoholom i gaziranim ili negaziranim sokovima, može da izazove osjećaj težine u stomaku, konstantnu nadutost i tromost. Mnogi se žale na višak kilograma, ali je najvažnije sačuvati zdravlje.

Masna hrana provocira tegobe probavnog sistema i žučne kese, zbog čega je organizam opterećen velikom količinom masti životinjskog porijekla i prostim ugljenim hidratima u vidu raznih vrsta kolača i torti, a sve se to odvija u večernjim satima, što još više pogoršava situaciju. S druge strane, slana hrana uzrokuje visok krvni pritisak, što dalje može da dovede do veoma ozbiljnih komplikacija. Nutricionista i fitnes trener Ivana Šarčević podijelila je savjete kako ostati fit, zdrav i zadržati liniju.

“Ukoliko se pridržavate cijele godine balansirane ishrane i treninga, tih nekoliko prazničnih dana se slobodno opustite. Mnogo je bitnije kako ste se hranili do decembra. Tih par dana praznične trpeze ne mogu da naruše vaš izgled i zdravlje”, istakla je na početku Ivana Šarčević.

Top 10 stvari koje treba da uradite nakon praznika:

  1. Obavezno doručkujte.
  2. Ne preskačite obroke. Ukoliko preskačete obroke, može da se desi pad insulina i da nadoknadite i viškom kalorija u sljedećem obroku.
  3. Neka pola tanjira uvijek bude svježe povrće. To će vas, takođe, zasititi i unećete dovoljno vlakana.
  4. Krećite se što više možete ili trenirajte.
  5. Pijte manje gaziranih pića (bespotrebnih kalorija)
  6. Jedite od svega po malo. Poznato je da za praznike ima raznih specijaliteta na trpezi. Uzmite od svega po malo i uz mjeru, kako se ne bi prejedali.
  7. Jedite sa čestim pauzama u jelu (3-5 minuta) kako biste dobili signal iz želuca da li ste još gladni.
  8. Smanjite glikogen prije praznika (smanjen unos ugljenih hidrata) i uradite jedan jači trening. To je bitno jer usled ispražnjenih zaliha glikogena i ubrzanog metabolizma, manje su šanse da se ono što pojedete pretvori u salo.
  9. Pijte dosta vode. Ako pijete alkohol, posebno povedite računa o unosu vode. Voda takođe održava metabolizam brzim i štetne materije će brže otići. Samim tim, ukoliko konzumirate alkohol, spriječićete dehidrataciju organizma.
  10. I, na kraju, prođu praznici i vraćate se svojim rutinama i ritualima. To je nešto što je dosta bitnije nego tih par dana slavlja.

Izvor: Mondo

Vaša ocjena:

0 / 5. 0

Slicne vijesti

Najbolje ocjenjene

×