Izduvaćete se kao balon nakon njih i to bez ikakvog napora i uloženog novca
11 najboljih detoks trikova
Detoksikacijom se eliminiše višak bjelančevina, vode, kiselina i otrova iz ćelija, nakon čega se poboljšavaju i opšte stanje organizma i zdravlje. Nestaju i simptomi loše probave, umor, glavobolja, kao i bolovi u mišićima i zglobovima
Poslije praznika, tokom kojih ste unijeli veću količinu masne i brdo kalorija i alkohola, trebalo bi da započnete detoksikacionu dijetu kako biste očistili organizam od nagomilanih toksina. Detoksikacijom se zapravo eliminiše višak bjelančevina, vode, kiselina i otrova iz ćelija, nakon čega se popravlja zdravlje i opšte stanje organizma. Posle pet ili sedam dana posebnog režima ishrane imaćete više energije, imunitet će vam biti snažniji, a koža, kosa i nokti kvalitetniji. Nestaće i simptomi loše probave, umor, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima.
Ne izgladnjujte se
Detoksikacija nije post, niti podrazumijeva gladovanje. Riječ je o ciljanom režimu ishrane za uklanjanje toksina koji će vam ujedno pomoći da se oslobodite nekoliko kilograma viška. Prije nego što krenete u generalno čišćenje organizma od teške hrane, trebalo bi da znate protiv čega se borite. Glavni krivci za nagomilavanje toksina nalaze se u proizvodima sa šećerom, bijelim brašnom, zasićenim masnim kiselinama, u kafi i alkoholu. Štetne materije nakupljaju se u krvi, plućima, probavnom traktu, bubrezima, jetri, koži i limfnim čvorovima.
Evo plana
Detoksikacija organizma i regeneracija metabolizma sprovodi se jednostavno, samo se pridržavajte sledećih savjeta:
Doručkujte
Prvi obrok reguliše osećaj gladi tokom dana, pa bi za doručak trebalo da uzmete ugljene hidrate, najbolje žitarice s jogurtom ili sokom. Po podne i u večernjim satima jedite namirnice bogate proteinima, poput ribe i kuvanog bijelog mesa. Izbjegavajte obilne večere.
Skinite masnoću sa supe
Dajte prednost korjenastom povrću, poput mrkve, rena, celera, cvekle, rotkve i kelerabe, koje efikasno pročišćava jetru, bubrege i krv.
Izuzetno su korisni brokoli, grašak, kao i peršun i celer, koji su prirodni diuretici. Jedite salate, čorbe i supe od povrća zato što podstiču izbacivanje toksina. Ako kuvate pileću supu, ostavite je da se ohladi i potom uklonite masnoću sa površine.
Zaboravite na salame
Ne jedite zamrznutu, konzervisanu, masnu i prženu hranu, suhomesnate proizvode, kao ni one koji sadrže aditive, vještačke boje, veće količine soli i bijeli šećer.
Manje soka prije obroka
Voće nikako nemojte da jedete poslije ručka, već sačekajte da prođe dva sata. Važno je da uzimate umjerene porcije hrane pošto poslije jela ne treba da osjećate težinu u želucu i tromost. Sat vremena prije i poslije jela ne treba da pijete tečnost, naročito hladnu vodu, gazirane i bistre sokove pune šećera jer se tako razređuju želudačne kiseline i usporava varenje.
Jedite povrće i voće
Osnova vaše ishrane treba da bude svježe voće i povrće, riznica atioksidanata i biljnih vlakana koja uravnotežuju probavu i jačaju imunitet. Jedite jabuke i grejpfrut, jer stimulišu proizvodnju enzima jetre.
Pijte čaj
Da biste ubrzali izbacivanje toksina iz organizma, trebalo bi svakog dana da pijete čaj od kamilice, žalfije ili koprive. Ekstrakt korijena maslačka i čaj od sljeza, kao i uvin čaj, pomažu pročišćavanje bubrega i urinarnog trakta. Pijte sokove, najbolje svježe cijeđene, i najmanje dva litra vode dnevno.
Grickajte bademe
Evo još nekih pravila kojih bi trebalo da se pridržavate tokom detoksikacione dijete:
- Pijte jogurt jer poboljšava probavu
- Jedite što više sirovog voća i povrća
- Umjesto nezdravih grickalica, jedite orahe, bademe, lješnjake i suvo grožđe
- Umjesto bijelog hljeba jedite onaj od integralnog brašna i ječma, prosa, heljde ili raži.
Kofein smeta u velikim dozama
Kofein djeluje stimulativno na moždanu aktivnost, ubrzava reflekse i poboljšava pamćenje, ali samo ako se ne prekorači optimalna doza. U suprotnom ćete osjetiti umor, drhtavicu, nesanicu, imaćete košmare i otežano varenje, a bićete i loše raspoloženi. Dnevni unos kofeina ne bi trebalo premaši 400–450 miligrama, a do ove doze ćete stići ako popijete:
- veliku šolju bijele kafe (300 ml)
- konzervu nekog „kola“ napitka
- 2 šoljice kafe (70 ml)
- malu šolju čaja (150 ml)
Zdrava zimska poslastica
Suve šljive su bogate vitaminom A, zbog čega bi trebalo često da ih jedete. Svejedno je da li ćete ih grickati kao slatkiš ili ćete od njih skuvati ukusan kompot. Iako su suve šljive najpoznatije kao saveznik u borbi protiv zatvora, preporučuju se i osobama koje pate od anemije jer uspešno popravljaju krvnu sliku. Zbog velike hranljive vrijednosti, naročito bi trebalo da budu zastupljene u ishrani djece.
850 mg kalijuma sadrži 100 g ovog suvog voća, dok natrijuma ima u veoma malom procentu, zbog čega se i preporučuje srčanim i bubrežnim bolesnicima kojima se ograničava upotreba kuhinjske soli.
4 mg gvožđa sadrži 100 g suvih šljiva, što podmiruje trećinu ukupnih dnevnih potreba organizma za ovim mineralom.
Limun za žuč
U omiljenu salatu ili desert dodajte malu količinu soka od limuna. Limunska kiselina je odlična za čišćenje jetre i žuči.
Izvor: Žena
Najbolje ocjenjene
Anticipatorna anksioznost